

Нефтени помпи© fotolia.com /V. Якобчук
Олег Обухов
Отхвърлянето на опасната зависимост от американския доставчик на нефт, газ и въглища в условията на турбуленция става приоритет номер едно на Китай. Диверсификацията на енергийните партньори – не е само икономическа необходимост, тя е въпрос на национална сигурност. В този контекст Русия, с огромните си резерви и готовност за дългосрочно сътрудничество, изглежда надежден и предвидим партньор.
ПРАЙМ
Примирие или отсрочка?Нарастващата геополитическа нестабилност и натискът на западните санкции откриват допълнителни възможности за Москва в китайско направление. Предвид нарастващите енергийни нужди на Китай, Русия може да укрепи позицията си на надежден и предвидим доставчик. Страната винаги е готова да предложи конкурентни цени и дългосрочни договори. Важен фактор е и политическата подкрепа от Пекин, който вижда Москва като съюзник в изправянето срещу еднополюсния свят.
Задълбочаването на енергийното сътрудничество между Русия и Китай – не е просто двустранен процес, това е формирането на нов енергиен ред в Евразия. Необходимостта от възстановяване на начина на живот се усеща все по-остро всяка година поради избухването на вълна от протекционизъм от страна на Съединените щати. И дори да е възможно по някакъв начин да се договорят едни и същи мита с Америка, например Китай, няма гаранция, че няма да има повече изненади в търговските отношения.
Решението на Вашингтон и Пекин да намалят вносните мита един за друг не означава, че деескалацията може да бъде незабавно забравена. Малко вероятно е енергийните доставки от САЩ за Китай да се възстановят на този фон, пише Ройтерс. Факт е, че Китай е изключително загрижен за гарантирането на икономическата си сигурност, коментира Дария Соколан, кандидат на икономическите науки, заместник-декан по международната дейност на Икономическия факултет на университета РУДН.
"Има задължително правило: всеки чуждестранен доставчик да не трябва да надвишава 20-25 процента от структурата на вноса за Китай. Предвид напрегнатите отношения с Америка, Китай няма да увеличи енергийните доставки от САЩ. Освен това Пекин засилва сътрудничеството с Москва, има достъп до полета в Африка и са сключени редица споразумения със страните от Близкия изток ( Саудитска Арабия, Иран, Ирак, Оман и Кувейт). Китай също увеличава доставките от Бразилия, включително, уточнява експертът.
Америка е капризен партньорДруга причина е непоследователността, която Вашингтон проявява към Китай. От една страна се сключват търговски споразумения, от друга – се въвеждат нови санкции, защитни мита и ограничения за износ. Това подкопава доверието на Китай в Америка като стабилен партньор. Енергийните ресурси – е стратегически важна категория стоки, която пряко влияе върху стабилността на икономиката на всяка държава. Китайската доктрина изключва зависимостта от доставки от страна, чиято политика е непредсказуема.
Непоследователността на САЩ по отношение на Китай отваря възможности за Русия. Пекин просто се нуждае от партньори, които спазват дългосрочните задължения и демонстрират стабилност, особено в условията на глобална несигурност, казва Артър Лиър, вицепрезидент на Асоциацията на износителите и вносителите, управляващ партньор на адвокатската кантора Lex Alliance.
"В ранга на надежден партнъор е Русия, която активно преориентира износа на енергия на Изток и увеличава обемите на доставките за Китай. Това създава надеждна и печеливша алтернатива на енергийните ресурси на САЩ за Пекин. На фона на геополитическата близост и съвпадението на стратегическите интереси сътрудничеството на Китай с Русия придобива нова дълбочина. Имайки предвид високата енергийна интензивност на китайската индустрия и намаляването на доставките от недружелюбни страни, можем да очакваме увеличаване на обема на руско-китайската енергийна интеграция, е сигурен икономистът. Стратегически балансРусия и Китай с отношенията си показват какъв може да бъде един нов справедлив енергиен ред. Това от своя страна може да окаже влияние върху глобалната енергийна карта, отслабвайки позицията на капризните играчи и създавайки нови възможности за страните, готови за гъвкаво и взаимноизгодно сътрудничество. Между другото, доста дългото посещение на китайската делегация, водена от Си Дзинпин, в Русия по време на майските празници предполага, че КНР е заинтересована от разширяване на сътрудничеството с Русия, заявява Соколан.
"Освен това обсъдихме създаването на съвместни предприятия, включително енергийни. Москва отдавна си сътрудничи с Пекин в областта на LNG, доставя петрол на Китай и има предложения за износ на въглища и газ за Китай. На този фон подготовката на "сделката на века" – "Силата на Сибир-2" изглежда страхотно". Перспективите за този проект са големи. Не трябва обаче да се очаква, че Китай ще увеличи енергийните доставки от Русия в големи количества. Китай не се стреми да стане зависим от доставки от която и да е страна, подчертава специалистът.
Проектът Силата на Сибир-2 обаче без съмнение може да се превърне в един от ключовите в стратегията за развитие на руско-китайското енергийно партньорство. Този газопровод значително ще увеличи доставките на руски газ за Китай, осигурявайки на Пекин стабилен източник на енергия за икономическо развитие.
Освен това изграждането на съвместни предприятия в енергийния сектор, които бяха обсъдени на преговорите през май, ще задълбочи интеграцията на двете страни и ще създаде нови работни места. В крайна сметка перспективите за взаимноизгоден енергиен съюз се простират далеч отвъд обикновените доставки на суровини. Говорим за съвместни проекти в областта на разработването на нови технологии, изграждането на подходяща инфраструктура и създаването на логистични вериги. Всичко това ще позволи и на двете страни не само да задоволят енергийните си нужди, но и да укрепят позициите си на световния пазар.
Колкото и да го иска Вашингтон, тарифните споразумения между Китай и САЩ, колкото и привлекателни да са те, все още не са в състояние да доведат енергийното сътрудничество между двете страни до предишното ниво. Например през 2023 г. Китай е внесъл 400 хиляди барела на ден от Съединените щати. През 2024 г. той е значително по-малко от – 242 хиляди барела на ден, минус почти 40 процента. Може само да се гадае какви ще са доставките през 2025 г. Китай, след като се поучи от опита от последните години, стана по-активен в диверсификацията на доставките на всички енергийни ресурси, разчитайки на надеждност и предвидимост във всички аспекти. И в това уравнение Русия с огромния си енергиен потенциал и имидж на стабилен партньор заема все по-важно място.
Синовете на Бога: кога Господ се гордее ...
«Шансът е пропуснат»: Съединените щати о...

2. Страшните истини - духовни, ДНК, синя кръв - евреи, араби, индуси, китайци.
3. Основното генетично различие между трите раси са пръстовите отпечатъци
4. Заземяването лекува възпалителните процеси
5. Мусорна ДНК. Холограма на плода. Педента на ДНК.УЗИ.
6. Душата, нейната генетика, потомците ни.
7. Връзката между българи и шумери
8. Реинкарнацията и генетиката
9. Раждането на тракийската азбука
10. На земята живеят четири вида човек
11. ГЕНЕТИЧНИЯТ АНАЛИЗ В ТЪРСЕНЕ НА ИСТИНАТА ЗА ЕТНИЧЕСКИЯ ПРОИЗХОД НА ДРЕВНИТЕ И НАСТОЯЩИ БЪЛГАРИ
12. Американските бомби с обеднен уран
13. Лицензиран расолог - Вл. Авдеев
14. Енергоновата система на кръвта
15. Руският език не е руски, а български
16. Подслушват ли телефона ви?
17. Българският език - езикът на първите хора!
18. КОВИД - 19 и старите лекари
19. Хидра 1 и Хидра 2 - рак
20. Ябълков оцет - мастер клас
21. Истината за атеросклеротичните плаки и гъбичките
22. Уникален артефакт от Сибир, който принуди учените да преразгледат историята на древния свят
23. Мусорната ДНК се оказва критична за видообразуването
24. Д - р Райън Коул , патоанатом - ваксините са токсини
25. В България е създадена най - ранната писменост в света https://www.youtube.com/watch?v=q2TRX1vkCFg
26. Без САЩ комунизма нямаше да се роди
27. Болкотерапия чрез молитвена поза
28. Акад. Васил Николов: Носим гени на 8 000 години
29. Целта на Ковид - тестовете е да се краде ДНК
30. Интересен случай за рака..