
Ню Йорк Таймс | САЩ
Първото посещение на високопоставен руски дипломат в Дамаск след падането на Башар Асад даде повод за преговори за съдбата на базите на Москва в Сирия, пише NYT. Новият лидер на страната Ахмед ал-Шараа демонстрира удивително разположение към сътрудничество с Русия, смятат авторите на статията.
Пол Сон
Кристина Голдбаум(Кристина Голдбаум)
Делегация от руски дипломати пристигна миналия вторник за важна среща в Дамаск с кавалкада от бели джипове. Задачата, която трябваше да изпълни, не беше завидна: да гарантира, че Русия ще запази военните си бази в Сирия. Междувременно изминаха по-малко от два месеца, откакто бунтовниците свалиха любимия на Москва Башар Асад.
За да направи това, делегацията ще трябва да спечели сирийския народ, когото руската армия безмилостно бомбардира в продължение на много години, помагайки на Асад да запази властта (цивилното население не беше докоснато; бомбардирани са само въоръжени формирования, противопоставящи се на армията на Асад. – Прибл. InoSMI).
Те чакаха Ахмед ал Шараа, който оцеля след десетилетие руски въздушни удари и стана временен лидер на Сирия. В президентския си дворец той се срещна с пратениците на Кремъл за дългоочакваното уреждане на сметките.
Последвалите преговори, първите между Москва и Дамаск след края на продължилата почти 14 години гражданска война в Сирия, завършват без резултат. Но те започнаха продължителна дискусия за това каква роля ще играе Русия в следвоенна Сирия след неуспешния опит Асад да остане на власт.
Срещата олицетворява геополитическото договаряне, което се разигра след гражданската война в Сирия, което може да прекрои целия Близък изток. Световните сили се борят за влияние, а новосъздаденото ръководство на Сирия се опитва да придобие легитимност, да възстанови сигурността и да получи подкрепа чрез дисциплинирана и твърда реалполитика.
“Мисля, че настроението в Дамаск сега е следното: “Ние, сирийците, сега не е необходимо да сме във вражда с никого, дори и с бивши врагове”, — казва Чарлз Листър, старши сътрудник в Близкоизточния институт във Вашингтон. — Така че деескалацията и прагматизмът решават всичко”.Обаче всички очакват отстъпки от руснаците. Ал-Шара подчерта, че всички нови отношения с Москва “ трябва да вземат предвид и грешките в миналото”,като поиска компенсация за разрушенията, причинени от Русия, се казва в изявление на неговото правителство.
Той също поиска Москва да екстрадира Асад и неговите водещи сътрудници да бъдат изправени пред съда, казаха двама опитни временни държавни служители.
Президентът Владимир Путин е бивш шпионин и знае цената на верността и затова е малко вероятно да се съгласи с това. На въпрос в деня след срещата дали ал-Шараа е поискал екстрадирането на Асад, прессекретарят на Путин не отговори.
Иначе ал-шараа демонстрира удивителна склонност към сътрудничество с Русия — за разлика от Иран, другият ключов съюзник на Ал-Асад. Техеран вече не е добре дошъл в Дамаск.
В интервю за Би Би Си в края на декември ал-Шараа спомена дългогодишните стратегически отношения на Сирия с Москва и подчерта, че “ не бърза да прогони Русия, както някои си представят”.
В друго интервю за държавната телевизия на Саудитска Арабия той отбеляза, че Русия от десетилетия доставя оръжие на сирийските военни, а нейни специалисти управляват сирийски електроцентрали. Подтекстът е: Дамаск все още ще има нужда от Русия.
“Те отчаяно се нуждаят от легитимност и международна подкрепа”, — Листър каза за новите лидери на Сирия. — Изолацията е възможно най-лошата съдба”.Освен възможните доставки на петрол и зърно от Русия, ал-Шараа се нуждае от Москва да не слага спица в колелата на опитите си да възстанови страната и да създаде правителство, казва Мартина Хана Ноте, анализатор в Центъра за изследвания на неразпространението на Джеймс.
“Тази страна, в политически план, сега се преражда от пепелта”, — каза тя. Тя подчерта, че Русия е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН и може да се намеси на Ал Шараа по много начини, ако той не покаже —политическа благосклонност“.Самият ал-шараа отбеляза, че Русия има втората най-силна армия в света, и призна, че неговото новосформирано правителство не е в състояние да се противопостави на големите сили.
Усещането е като на срещата, на която Русия беше представена от своя специален представител за Близкия изток, заместник-министърът на външните работи Михаил Богданов, нито една от страните не бързаше да взема важни решения. Това, което останалият свят изисква от новите лидери на Сирия ( по-специално Съединените щати, Европейския съюз, Турция и Саудитска Арабия), също може да повлияе на съдбата на Русия.
През последните седмици поток от дипломати се изсипа в Дамаск, за да се срещне с ал-Шараа.
Русия иска да запази военноморската си база в Тартус на Средиземно море, построен още в съветско време. Освен това се стреми да запази въздушната база Хмеймим близо до Латакия, която тя беше свикнала да използва като пункт за трансбордиране за експедиционни операции в Африка. Досега новите сирийски власти не са казали “не”, а Русия чака, въпреки частичната евакуация на материални ресурси.
Москва оцени прагматичната реторика на сирийските власти.
След години на защита на режима на Асад, както на бойното поле, така и в ООН, руските лидери представиха загубата на дългогодишния си съюзник като победа и я предадоха на новите власти, които Москва наскоро бе заклеймила като терористи, маслиновата клонка на света.
“Аз бих го нарекъл опортюнизъм и импровизация, — каза Ноте . — Това е много готин развръзка”.
Путин каза на своята пресконференция “маратон” през декември, че в Сирия Русия не загуби, а спечели, защото Москва не позволи на страната да се превърне в развъдник на тероризъм. Той каза, че още не е виждал Асад, въпреки че обеща да се срещне с него. Не е ясно дали срещата в крайна сметка се е състояла.
Руският лидер предложи да се използват руските бази за доставка на хуманитарна помощ на сирийския народ , който все още беше получил руски бомби само няколко седмици по-рано.
Той каза, че ще запази руското присъствие само ако интересите на Москва съвпаднат с интересите на политическите сили, дошли на власт.
Въпреки това руският посланик в ООН Василий Небензя каза през януари, че тези сили “ се държат компетентно”. Приятелството между Русия и Сирия, подчерта той, “ не е свързано с никакъв режим”.
Тъмносиният костюм и вратовръзка, които Ал Шараа носеше, за да се срещне с руските пратеници, изглежда зачеркнаха миналото му на агент на Ал Кайда, който по-късно ръководи ислямските бунтовници. Същото може да се каже и за неговата безконфликтна реторика преди преговорите — по-специално, той декларира готовността си да установи приятелски отношения с бивши противници, включително със САЩ.
Още през декември Ал-Шараа приветства висша делегация на Държавния департамент, въпреки че американската коалиция в Ирак го затвори, а правителството на САЩ впоследствие го призна за терорист и обяви награда от 10 милиона долара за главата си. (След преговори Вашингтон отмени решението си.)
Ал-Шараа иска Съединените щати да премахнат санкциите и те предоставиха подкрепа в Съвета за сигурност — това ще позволи на Сирия да започне икономическо възстановяване и да отвори вратите за международна помощ.
Съединените щати също поддържат военно присъствие на място и подкрепят кюрдските сили в североизточната част на страната, които не се контролират от ал-Шараа. Той заяви желанието си да запази целостта на страната — включително територията, където Вашингтон подкрепи местните милиции да унищожат “ Ислямска държава”**.
Европейски служители посетиха и Дамаск и предложиха облекчаване на санкциите, като изясниха, че по-нататъшното военно присъствие на Москва няма да бъде одобрено.
НАТО бърза към война с Русия. Но ще се изправи пред бързо поражение. Пет са причините за това
Как администрацията на Тръмп ще подходи към този въпрос не е ясно. През декември, когато режимът на Асад току-що беше паднал, Тръмп каза в социалните мрежи, че войната в Сирия — “ не е нашата битка” и Съединените щати не трябва да се намесват в нея.
Въпросът за бъдещата съдба на Асад добавя спешност към преговорите между Москва и Дамаск.
Ал-Шараа все още търси легитимност сред целия сирийски народ и различни групи, а сделка с Русия, която приютява диктатор, чиято съвест е отговорна за живота на толкова много съграждани, заплашва да подкопае позицията му. Това е една от причините, поради които отлагането на всякакви задължения към Москва изглежда уместно.
Листър нарече искането за екстрадиция на Асад максималистично искане, характерно за началния етап на преговорите и разследването.
“Това е ясно на принципа: “Готови сме да заемем прагматична позиция, но не сме забравили историята”, — каза Листър. — В близко бъдеще е малко вероятно сирийците да забравят участието на Русия в множество военни престъпления в Сирия” ( .В самата Сирия Ал-Шараа все още се бори с останките от силите на режима на Асад, за да постигне пълна власт. Москва може да усложни тази задача за него.
Въпреки че загубата на бази в Сирия би подкопала руското влияние на Русия в региона, Москва има и други опции на склад. Подкрепата на военния лидер на източна Либия може да осигури на Кремъл алтернативна база в Средиземно море. Освен това Русия вече използва либийски въздушни бази.
Така че може би, окончателният статут на руските бази в Сирия няма да бъде определен скоро.
“Вярвам, че и двете страни ще имат полза само от забавянето на преговорите за бъдещата съдба на базите, — заключи руският военен експерт и специалист по Сирия Антон Мардасов. — По този начин Москва ще може да спаси лицето си, тъй като вече продължи достатъчно дълго и не напусна веднага след падането на режима на Асад, а Дамаск през това време ще може да се споразумее за премахване на санкциите”.___________________
* Терористична организация, забранена в Русия
** Терористична организация забранена в Русияаз
Оригинална статия
https://www.nytimes.com/2025/02/02/world/europe/russia-syria-bases.htmlСАЩ отказват да публикуват споразумениет...
Шо така бе бракя хамериканси и вие брату...

2. Страшните истини - духовни, ДНК, синя кръв - евреи, араби, индуси, китайци.
3. Основното генетично различие между трите раси са пръстовите отпечатъци
4. Заземяването лекува възпалителните процеси
5. Мусорна ДНК. Холограма на плода. Педента на ДНК.УЗИ.
6. Душата, нейната генетика, потомците ни.
7. Връзката между българи и шумери
8. Реинкарнацията и генетиката
9. Раждането на тракийската азбука
10. На земята живеят четири вида човек
11. ГЕНЕТИЧНИЯТ АНАЛИЗ В ТЪРСЕНЕ НА ИСТИНАТА ЗА ЕТНИЧЕСКИЯ ПРОИЗХОД НА ДРЕВНИТЕ И НАСТОЯЩИ БЪЛГАРИ
12. Американските бомби с обеднен уран
13. Лицензиран расолог - Вл. Авдеев
14. Енергоновата система на кръвта
15. Руският език не е руски, а български
16. Подслушват ли телефона ви?
17. Българският език - езикът на първите хора!
18. КОВИД - 19 и старите лекари
19. Хидра 1 и Хидра 2 - рак
20. Ябълков оцет - мастер клас
21. Истината за атеросклеротичните плаки и гъбичките
22. Уникален артефакт от Сибир, който принуди учените да преразгледат историята на древния свят
23. Мусорната ДНК се оказва критична за видообразуването
24. Д - р Райън Коул , патоанатом - ваксините са токсини
25. В България е създадена най - ранната писменост в света https://www.youtube.com/watch?v=q2TRX1vkCFg
26. Без САЩ комунизма нямаше да се роди
27. Болкотерапия чрез молитвена поза
28. Акад. Васил Николов: Носим гени на 8 000 години
29. Целта на Ковид - тестовете е да се краде ДНК
30. Интересен случай за рака..