

«Трудно ми е да си представя каква "лична свобода" може да има за безработен, който гладува и не намира приложение за труда си. Истинската свобода съществува само там, където експлоатацията е унищожена, където няма потисничество на едни хора от други, където няма безработица и бедност, където човек не трепери, защото утре може да загуби работата си, дома си, хляба. Само в такова общество е възможна реална, а не хартиена, лична и друга свобода»
Цитат от Йосиф Висарионович Сталин от разговор с американския журналист Рой Хауърд на 1 март 1936 г.
През 1929–1955 г. СССР поставя световен рекорд за темп на среден годишен икономически растеж — 13,8 %. За 26 години икономиката на СССР нараства 14 пъти и става първата икономика в Европа и втората икономика в света.
Не разбирам либералните идеолози, които не забелязват и не правят жалки опити да критикуват очевидни факти. Мисля, че от безсилие и гняв не могат да направят това, остава само да клеветят, измисляйки «repression», « persecution», « collective farmer slaves» и други фантазии.
Борбата на Сталин срещу опозицията
Сталин трудно, в резултат на вътрешнополитическата борба с опозицията, успява да обърне огромна страна по пътя на изграждането на социализма в единна държава. Повратната точка е 1925 г., когато Сталин на XIV конгрес на Всесъюзната комунистическа партия на (b) за първи път, като лидер на партията, прави политически доклад и откровено излага всички цифри, като същевременно сравнява цифрите с предвоенната 1913 г, средната стойност беше 71%, защото купуваме « повече, отколкото продаваме».
«Ние все още сме земеделска страна: селскостопанските продукти преобладават над индустриалните продукти. Основното в индустрията е, че тя вече е достигнала границата на предвоенните норми, че по-нататъшните стъпки в индустрията означават разполагането й в нова техническа база с помощта на ново оборудване, и обръщането на строителството на нови заводи». Сталински произведения том 7 стр. 315
На конгреса се разиграва остра политическа борба. Политическите «близнаци » Каменев и Зиновиев и особено народният комисар на финансите Соколников (Гирш Даймънд), които вярваха, че Русия не трябва сама да произвежда средствата за производство, а да ги купува в чужбина, се противопоставиха, продажба на техните суровини и селскостопански продукти. Защо да произвеждате собствени машини и оборудване, когато можете да купите всичко.
Тоест, според опозицията Русия е трябвало да остане земеделска страна и суровинна придатък на Европа.
Соколников също настоя да се запази функцията за разпределяне на всички средства, отпуснати за индустрията, за Народния комисариат на финансите.
Речта на Сталин, както винаги, беше конструктивна; той се отнасяше към всеки представител на опозицията по делови начин. Но в съвременната интерпретация материалите на този конгрес звучат само от гледна точка на опозицията; либералите се възхищават на речта на Каменев и позицията на Соколников, както и на Елвира Сахибзадовна днес.
Сталин спечели тази битка и страната започна да изгражда социализма; 1929 г. остава в историята като «годината на Великия Turning».
Така му виках. V. Сталин в статията си «Годината на голямата повратна точка: на XII годишнина от октомври», публикувана на 7 ноември 1929 г. във вестник «Pravd».
Външнополитическата обстановка през 1929-30-те години
Съветският съюз няма дипломатически отношения с редица страни (USA, Испания, Унгария, Румъния, Чехословакия, България, Югославия). Правителствата на най-големите икономики в света – САЩ, Англия, Франция, Германия прибягнаха до санкции, ембарго и «кредитна блокада».
През 1930 г. САЩ въвеждат ограничения върху доставките на строителни материали, Франция през същата година въвежда специални лицензи за внос на стоки от СССР, а по-късно и мито от 25 %. През 1933 година Великобритания налага ембарго на 80% от стоките от СССР.
Само външният дълг към американските частни фирми възлиза на повече от $350 милиона; СССР имаше само $150 милиона, включително златен резерв от 138 тона.
Населението на СССР е 154,2 милиона души
Именно с тези първоначални данни Съветският съюз започва да изгражда социализма в прекрасна изолация.
Резултати 1929-1955
Резултатите надминаха всички очаквания, икономиката нарасна 14 пъти, заемайки първо място в Европа и второ в света, средният годишен икономически растеж, минус четири военни години, беше 13,8%. Нямаше външен дълг, златните резерви възлизаха на 2050 тона (второ място в света)
Съветският съюз заема първо място в света по дял на машиностроенето в общия обем на промишлените продукти, появяват се нови технологии и индустрии: ядрена, космическа, приборостроене, радиотехника и други.
Но може би най-важното беше да се увеличи населението с 46 милиона, ако без да се вземат предвид включените територии, то с 20 милиона души. Заплатите на гражданите са се увеличили 4 пъти, депозитите в спестовните банки са се увеличили 5 пъти.
Икономическата система на СССР издържа най-трудното изпитание на войната и се превърна в ключ към Победата.
Така, започнала от нулата, в условията на санкции и ембарго, без никакви заеми и увеличаващ се дълг, съветската икономика заема първо място в Европа и второ в света по показатели. И всичко това, въпреки най-разрушителната война в световната история.
И няма нужда да се пише за принудителния труд на затворниците. Системата на принудителен труд на специалните заселници, която съставлява 1,65% от населението на страната, е неефективна, нерентабилна, а разходите за поддръжка са по-големи от техния принос към икономиката.
Така през 20 век в СССР е постигнат най-големият в света растеж на националната икономика за повече от 20 години през 1929-1955 ( минус четири военни години).
Либералните икономисти веднага ще започнат да се позовават на «low base effect»: те казват, че колкото по-ниски са началните показатели, толкова по-лесно е да се постигне впечатляващ растеж.
Изходните показатели на СССР обаче са показателите на имперска Русия през 1913 г, които либералните господа обичат да хвалят толкова много.
Друг либерален кон са колхозниците-роби, които са били толкова потиснати и са живели зле.
Някак си това не се вписва в това, че бедните колхозници са можели да си позволят да използват личните си спестявания, за да купуват танкове и самолети за фронта след началото на Втората световна война, понякога по няколко наведнъж.
Методите на Сталин
Един от важните компоненти на високата производителност беше MPE (методът за повишена ефективност), благодарение на който икономиката на СССР се развиваше с гигантски темпове
«Същността на MPE беше, че ако едно предприятие постигне високи резултати, то получава бонус, който се разделя на три части –, първата се разпределя на работната сила, втората на мениджъра, и третото към самия инициатор или новатор. По този начин всеки служител беше лично заинтересован от намирането на ефективни решения».
В началото на 1950-те години японците заимстват метода MPE и също така създават свой собствен «Japanese miracle».
Продуктите с масово търсене (месо, мляко, млечни продукти и зеленчуци) се произвеждат не само от държавни предприятия и колхози, но и от самите граждани, на които се разпределят битови парцели и им се позволява да търгуват на пазарите.
Сказы истории
В Одеса започна всичко,надявам се в Одес...
Да печелел повече?! Редно е да бъде всич...
Без този гигантски скок напред е нямало да могат да преобърнат хода на войната срещу германците.

2. Страшните истини - духовни, ДНК, синя кръв - евреи, араби, индуси, китайци.
3. Основното генетично различие между трите раси са пръстовите отпечатъци
4. Заземяването лекува възпалителните процеси
5. Мусорна ДНК. Холограма на плода. Педента на ДНК.УЗИ.
6. Душата, нейната генетика, потомците ни.
7. Връзката между българи и шумери
8. Реинкарнацията и генетиката
9. Раждането на тракийската азбука
10. На земята живеят четири вида човек
11. ГЕНЕТИЧНИЯТ АНАЛИЗ В ТЪРСЕНЕ НА ИСТИНАТА ЗА ЕТНИЧЕСКИЯ ПРОИЗХОД НА ДРЕВНИТЕ И НАСТОЯЩИ БЪЛГАРИ
12. Американските бомби с обеднен уран
13. Лицензиран расолог - Вл. Авдеев
14. Енергоновата система на кръвта
15. Руският език не е руски, а български
16. Подслушват ли телефона ви?
17. Българският език - езикът на първите хора!
18. КОВИД - 19 и старите лекари
19. Хидра 1 и Хидра 2 - рак
20. Ябълков оцет - мастер клас
21. Истината за атеросклеротичните плаки и гъбичките
22. Уникален артефакт от Сибир, който принуди учените да преразгледат историята на древния свят
23. Мусорната ДНК се оказва критична за видообразуването
24. Д - р Райън Коул , патоанатом - ваксините са токсини
25. В България е създадена най - ранната писменост в света https://www.youtube.com/watch?v=q2TRX1vkCFg
26. Без САЩ комунизма нямаше да се роди
27. Болкотерапия чрез молитвена поза
28. Акад. Васил Николов: Носим гени на 8 000 години
29. Целта на Ковид - тестовете е да се краде ДНК
30. Интересен случай за рака..