
Прочетен: 744 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 04.02 18:12


Мрачни и неизследвани истини, които предизвикват всичко, което сте знаели за Древна Гърция.
Древна Гърция е цивилизация, която често е възхвалявана за приноса си към философията, демокрацията и изкуството.
Зад цялото това величие обаче се криеше живот, далеч не съвършен.
Жестоките закони, странните вярвания и съмнителните стандарти за красота разкриват свят, който е бил не само величествен, но и жесток, странен и понякога плашещ.
От законови наказания, които биха могли да струват живота на човек за дребни кражби, до страх от немъртвите, гръцкото общество имаше много странни обичаи.
Идеалите за красота принудиха хората да прилагат токсични вещества върху кожата си, а медицинските практики се основаваха на остарели теории, което само увеличи хаоса.
Тези подробности показват другата страна на Древна Гърция , за която рядко се говори.
1. Преследване на великите умовеСократ застава пред обвинителите си през 399 г. пр.н.е, съдбата му е решена преди началото на процеса. Той постави под съмнение боговете, предизвикваше властта и изпълваше младите умове с «опасни » мисли.
Градът му обърна гръб. Думите му, които преди това бяха обсъждани по улиците на Атина, сега се смятаха за отрова.
Съдът го призна за виновен в нечестие и поквара на младостта. Наказанието му беше смърт.
Чашата цикута — студена и горчива — отне живота му. Градът, някога горд със своята мъдрост, заглуши един от най-великите си мислители.
Смъртта му не беше изключение. Философите, които говореха твърде свободно или се осмеляваха да поставят под въпрос авторитета, се превърнаха в заплахи.
Техните думи, колкото и блестящи да са, могат да доведат до изгнание, затвор или екзекуция. Атина, люлката на философията, доказа, че дори в страната на разума властва страхът.
2. Манията им по слетите веждиСиметрията на лицето е била високо ценена в древна Гърция, което е породило необичайни тенденции в красотата. Слятите вежди, които много хора премахват или крият днес, тогава се смятаха за знак за съвършенство.
Непрекъснатата вежда символизира интелигентност, привлекателност и дори добродетелен характер.
Тези, на които природата не е предоставила такава черта, са потъмнявали зоната между веждите си с антимон — козметика, направена на базата на олово.
Тази практика е повлияна от културата на Египет, където антимонът се използва от векове. Тази тенденция беше популярна както сред мъжете, така и сред жените, доказвайки, че стандартите за красота не познават половите граници.
Гръцкият математик Питагор въвежда концепцията за «златното сечение» и това очарование от симетрията се разпространява дори в човешкото лице.
В резултат на това всичко — от архитектурата до външния вид на — беше оценено от гледна точка на математическата хармония. Хората предприеха крайни мерки, за да живеят според тези идеали.
3. Драконовското правосъдие на древна ГърцияВ Древна Гърция наказанията имали за цел да сломят не само тялото, но и духа.
Бронзовият бик беше инструмент за страдание, ужасна комбинация от екзекуция и изпълнение.
Затворникът, заключен вътре, усеща как пламъците облизват плътта му и нажежената бронзова камера се превръща в огнен ковчег.
Неговите смъртни писъци, изкривени от скрити тръби, се превърнаха в зловещи звуци — забавление за садистите и ужас за жертвата.
Публичното унижение може да бъде не по-малко жестоко. Острацизмът (изгнание) превръща човек в изгнаник, лишен от дом и личност, обречен на самота. Тези, които нямаха късмет, трябваше да страдат още повече.
Древните гърци са практикували осакатяването: престъпниците са били жигосвани, като са оставяли следи по телата им, които са им напомняли за вината до смъртта им.
Някои бяха убити с камъни — това беше болезнена, дълготрайна гледка, при която приятели и съседи се превръщаха в палачи, хвърляйки камъни по жертвата до последния й дъх.
Наказанията бяха не само средство за справедливост, но и жестоко изпълнение, предупреждение, че неподчинението се наказва със страдание.
4. Приемане на детеубийствотоБебетата, родени в Древна Гърция с видими деформации или признаци на слабост, често са изправени пред ужасна съдба.
Спартанските новородени бяха преглеждани от съвет на старейшините, който решава дали детето е достатъчно силно, за да оцелее.
Тези, които не отговаряха на стандартите, бяха безмилостно отхвърлени — бяха оставени да умрат по планинските склонове или изхвърлени в дълбоки клисури.
Това не се смяташе за убийство, а за умишлен избор за елиминиране на «obuza». Изоставените деца умряха бавно и мъчително.
Те биха могли да замръзнат, да умрат от глад или да станат плячка за диви животни.
Някои бяха оставени на претъпкани места с надеждата, че някой ще ги вземе, но съдбата им остана несигурна — зависеше от милостта на непознати.
Дори извън Спарта слуховете за изоставени бебета се разпространяват често, въпреки че рядко се признават на глас.
Останките на деца, намерени от археолозите, разказват историите на загиналите в ранна детска възраст. Има обаче и доказателства за безпокойство за някои от тях, въпреки техните заболявания или характеристики.
Докато някои получиха шанс за живот, други бяха безмилостно отхвърлени, дори не им беше позволено да поемат първия си дъх.
5 – Страх от немъртвитеВъпреки славата на философите и рационалното мислене, древните гърци са имали силен страх, че мъртвите могат да възкръснат от гробовете си.
Археолозите са открили погребения, при които телата са били смачкани от тежки камъни или фиксирани от фрагменти от керамика, за да се предотврати издигането им.
Писмените източници от онова време споменават концепцията revenants — мъртви хора, които се връщат към живота, за да си отмъстят.
Хората, които страдат от необясними заболявания или деформации, често са заподозрени, че са станали немъртви след смъртта.
Гърците дори имали легендарно създание, наречено върколак — кръстоска между зомби и вампир.
Смятало се, че това чудовище броди наоколо през нощта, напада онези, които нямат късмета да го срещнат, а понякога дори изяжда жертвата си.
Страхът от живите мъртви беше толкова силен, че хората взеха специални предпазни мерки, за да попречат на мъртвите да избягат от гробовете си.
6 – Тъмната страна на Олимпийските игриДревните олимпийски игри не са били само демонстрация на спортсменство, но са носели и тъмна страна, която рядко се помни.
Игрите бяха тясно свързани с религиозни жертви – понякога стотици животни са били принасяни в жертва, за да успокоят Зевс.
Спортистите тренираха в най-тежки условия, като измъчваха телата си до краен предел, което понякога завършваше с фатални наранявания.
Нямаше втори шанс – поражението означаваше срам, а победата можеше да доведе до опасно ниво на власт и арогантност.
Измамите процъфтяват, от подкупи до тайни програми за обучение, насочени към нараняване на противниците. Хванати мошеници били подложени на публично унижение и понякога те са били принудени да суровите наказания – да плати за изграждането на статуи на Зевс като наказание.
Игрите също отразяваха тежки социални неравенства – можеше само да участват свободни мъже, и дори жени, особено на омъжени жени беше забранено да присъствам на състезания под страх от смърт.
Зад този грандиозен спектакъл се криеше свят, в който физическата сила определяше всичко, корупцията процъфтяваше и поражението можеше да има катастрофални последици.
7 – Токсични стандарти за красотаКозметиката в Древна Гърция е била по-опасна, отколкото по-привлекателна.
Жените, а понякога и мъжете, използвали избелваща паста, за постигане на блед тен, който се смяташе за символ на красота и висок статус.
Тази паста често съдържаше олово – вещество, което бавно отровя тези, които са го носили.
Включени странични ефекти увреждане на кожата, обезобразяване и тежко заболяване.
Вместо да се откажат от козметиката, мнозина просто са нанесли още повече грим, за да скриете последствията, като по този начин влошиха състоянието си.
Гръцка дума "commoticon", което обозначава изкуството да се декорираш, често е критикувано отвън мъжки автори, който твърди, че се използва козметика предимно жени от по-ниска класа. Историческите доказателства обаче сочат това такива средства са били използвани от хора от всички социални класи.
В Древна Гърция красотата не е просто външен атрибут на – тя беше свързана с морала. Вярвало се е, че привлекателните хора трябва да бъдат добродетелни, а външният им вид отразява вътрешното благородство.
телеграм канал:https://t.me/deep_cosmos
Църквата и греховете на владиците
БЕЗБРОЙ ГРЕХОВЕ МИ СА БРЕМЕ

2. Страшните истини - духовни, ДНК, синя кръв - евреи, араби, индуси, китайци.
3. Основното генетично различие между трите раси са пръстовите отпечатъци
4. Заземяването лекува възпалителните процеси
5. Мусорна ДНК. Холограма на плода. Педента на ДНК.УЗИ.
6. Душата, нейната генетика, потомците ни.
7. Връзката между българи и шумери
8. Реинкарнацията и генетиката
9. Раждането на тракийската азбука
10. На земята живеят четири вида човек
11. ГЕНЕТИЧНИЯТ АНАЛИЗ В ТЪРСЕНЕ НА ИСТИНАТА ЗА ЕТНИЧЕСКИЯ ПРОИЗХОД НА ДРЕВНИТЕ И НАСТОЯЩИ БЪЛГАРИ
12. Американските бомби с обеднен уран
13. Лицензиран расолог - Вл. Авдеев
14. Енергоновата система на кръвта
15. Руският език не е руски, а български
16. Подслушват ли телефона ви?
17. Българският език - езикът на първите хора!
18. КОВИД - 19 и старите лекари
19. Хидра 1 и Хидра 2 - рак
20. Ябълков оцет - мастер клас
21. Истината за атеросклеротичните плаки и гъбичките
22. Уникален артефакт от Сибир, който принуди учените да преразгледат историята на древния свят
23. Мусорната ДНК се оказва критична за видообразуването
24. Д - р Райън Коул , патоанатом - ваксините са токсини
25. В България е създадена най - ранната писменост в света https://www.youtube.com/watch?v=q2TRX1vkCFg
26. Без САЩ комунизма нямаше да се роди
27. Болкотерапия чрез молитвена поза
28. Акад. Васил Николов: Носим гени на 8 000 години
29. Целта на Ковид - тестовете е да се краде ДНК
30. Интересен случай за рака..