Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.10.2021 20:35 - Досиетата Пандора разкриват финансовите тайни на световния елит
Автор: radostinalassa Категория: Хоби   
Прочетен: 629 Коментари: 1 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Досиетата Пандора са най-мащабното до момента разследване на ICIJ (International Consortium of Investigative Journalists – Международен консорциум на разследващите журналисти) в света на офшорките, което разкрива финансовите тайни на политици, милиардери и на световния елит

От Фъргюс Шиел, ICIJ

Разследването, което нарекохме Досиетата Пандора (Pandora Papers), хвърля светлина върху глобалната обвързаност на политическа власт с тайни офшорни финанси.

То се основава на най-големия в историята теч на документи от офшорни зони по цял свят и разкрива тайни сделки и скрити активи на повече от 330 политици и високопоставени държавни служители, включително 35 държавни лидери от повече от 90 държави и територии.

В досиетата фигурират посланици, кметове, министри, президентски съветници, генерали и един управител на централна банка.

 

 

ICIJ, Международният консорциум на разследващите журналисти, който е новинарска организация с нестопанска цел и мрежа от журналисти със седалище във Вашингтон, столицата на САЩ, получи над 11,9 милиона финансови документи съдържащи 2,94 терабайта поверителна информация от 14 доставчици на офшорни услуги. Това са компании, които създават и управляват кухи фирми и тръстове в данъчни убежища по целия свят.

Досиетата повдигат завесата на тайни офшорни притежания на повече от 130 милиардери от 45 държави, включително 46 руски олигарси. Според Форбс (Forbes) през 2021 г. общото състояние на стотина от тези милиардери се изчислява на над 600 милиарда долара. Между останалите офшорни клиенти фигурират банкери, крупни дарители на политици и партии, търговци на оръжие, международни престъпници, поп звезди, шефове на шпионски центали и спортни гиганти.

ICIJ сподели файловете със 150 медийни партньори, стартирайки най-всеобхватното сътрудничество в историята на журналистиката.

ICIJ организира и ръководи това разследване, което продължи почти две години. По него работиха повече от 600 журналисти от 117 държави и територии. Репортери тръгнаха по следи, които стигнаха до огромно имение построено на скалист калифорнийски бряг, захарна плантация в Доминиканската република, фабрика в Италия, която замърсява околната среда, небостъргачи в Дубай и турска болница, чиито служители твърдят, че са жертви на тормоз.

Първите документи датират от преди половин век, като повечето от тях са създадени между 1996 г. и 2020 г.. Те включват информация за повече от 29 000 бенефициери, крайни собственици на офшорни активи. Това е над два пъти повече от броя на собствениците, открити преди пет години в разследването наречено Панамски досиета (Panama Papers), което се основаваше на теч на информация от една единствена адвокатска кантора.

Както е вярно, че притежаването на офшорна компания е законно, така е вярно и, че офшорките предоставят секретност, която дава възможност за прикриване на незаконни парични потоци, даване на подкупи, пране на пари, укриване на данъци, финансиране на тероризъм и трафик на хора и други нарушения на правата на човека, твърдят експерти. Досиетата Пандора хвърлят нова светлина върху редица международни корупционни скандали, включително мащабната операция за подкупване на бразилския гигант Odebrecht S.A., международния футболен скандал известен като FIFAGate (ФИФАГейт) и предполагаемото разграбване на венецуелски публични активи.

По-бедните нации търпят повече щети от трупането на богатство в данъчни убежища, защото то ощетява хазните им и ги лишава от средства за строеж и ремонт на пътища, училища и болници. Разследването наречено Досиетата Пандора разкрива, че вместо да се справят с избягването на данъци чрез офшорки, политически лидери от цял свят, самите те, са местили тайно пари и активи извън обсега на данъчните и правоприлагащите органи, докато гражданите на техните държави се борят да оцелеят.

Между настоящите и бивши лидери осветени от разследването като собственици на тайни компании и тръстове са Кралят на Йордания Абдула II, премиерите на Кот д’Ивоар и Чехия, президентите на Еквадор, Кения и Габон и бивши президенти на Ел Салвадор, Панама, Парагвай и Хондурас.

Досиетата хвърлят светлина и върху финансовите сделки на Чавистите във Венецуела, укриващи се лидери на религиозни култове и техни последователи, клептократи и семействата им, неонацисти, търговец на минерална вода, осъден за организиране на убийствата на съдия и прокурор, укриващ се милионер-педофил и хора финансиращи тероризъм.

В глобалния „отбор“ на Досиетата Пандора фигурира и „биткойн бос“, осъден за пране на пари във връзка с най-големия кибер обир в историята. Офшорни инвестиции водят до боливудски актьори, футболни звезди, корумпирани официални лица от света на спорта, кралски любовник, враждуващи принцеси, филмови режисьори и звезди, супермодели, водещи дизайнери и световноизвестни певци.

Нарекохме проекта Досиетата Пандора, защото настоящото журналистическо партньорство надгражда наследството на Панамските досиета и Досиетата от Рая, (Panama and Paradise Papers), а древният мит за кутията на Пандора все още предизвиква асоциации с изсипването на беди и злини върху човечеството.

Журналистическите репортажи разкриват, че САЩ, в частност, се превръщат във все по-привлекателна дестинация за укриване на богатство, въпреки че те и техните западни съюзници редовно размахват пръст на по-малки страни затова, че позволяват приток на пари и активи, свързани с корупцията и престъпността.

Досиетата Пандора включват документи от 206 американски тръста в 15 щата и столицата Вашингтон, както и 22 американски доверени фондове.

Документите предоставят подробности за придвижването на стотици милиони долари от офшорни зони на Карибите и Европа до Южна Дакота, слабо населен американски щат, който се е превърнал в основна дестинация за чуждестранни пари.

Разкритията на ICIJ и партньорските медии разбиват митовете и твърденията на офшорната индустрия, че доставчиците на офшорни услуги проверяват клиентите си много подробно и се стремят да действат в рамките на закона и посочва цената, която обществото плаща, когато се позволява на богатите и могъщите да укрият богатството си от същия този закон.

Разследването показва как най -голямата адвокатска кантора в САЩ, Бейкър МакКензи (Baker McKenzie), е помогнала за създаването на съвременната офшорна система и как друга адвокатска кантора, Алкогал (Alcogal) в Панама, е изиграла огромна роля в поддържането на тази мрежа.

То хвърля светлина и върху това как малко известни доставчици на корпоративни услуги са подпомагали финансовите маневри на хора, които са обект на криминални разследвания или скъпи граждански съдебни дела, включително изпълнителен директор на белгийска химическа компания, обвинен в престъпления свързани с околната среда, и съучастник на престъпната фамилия Коломбо, който е базиран във Флорида.

Разследването показва още как офшорки се използват за укриване на предмети на изкуството и антики. Журналистическият ни екип установи, че десетки антики все още са изложени във световноизвестни музеи, въпреки че са свързвани с прочут колекционер, който по-късно е заподозрян в контрабанда в особено голям мащаб.

Особено обезсърчаващ аспект  на разследването води до тайни инвеститори в един от най -големите корпоративни наемодатели в САЩ. Те печелят от изгонване на наематели в разгара на глобална пандемия. Между тях е и Легиона на Христос, римо-католически религиозен орден, опозорен от международен скандал свързан със сексуално насилие.

Между 14-те доставчици на офшорни услуги, чиито документи съставят набора от данни на Досиетата Пандора, има три компании, които са собственост на бивши държавни служители. Те оперират в юрисдикции като Англия, Белиз, Сингапур, Швейцария, Панама, Барбадос, Кипър, Обединените арабски емирства, Бахамите, Британските Вирджински острови, Сейшелските острови и Виетнам и привличат клиенти от повече от 200 държави и територии.

Документити показват връзки с повече от 30 000 компании и са на различни езици, включително английски, испански, китайски, корейски, гръцки и руски. Бенефициентите собственици са свързани с 27 000 компании.

Документите включват електронни таблици, данъчни декларации, фактури, PowerPoint презентации, имейли и фирмени записи, в които са изброени директори и акционери. Има и доклади за подозрителна дейност, списъци със санкции, доклади за надлежна проверка (due diligence), формуляри за проверки за опознаване на клиента (know-your-customer), паспорти, сметки за битови услуги и снимки.

Те разкриват подробности за международни енергийни, технологични и имотни притежания и сделки, както и сложни уговорки за наследяване.

Журналистическият екип претърси и разплете сложни мрежи от собственост зад безброй компании, фондации и тръстове. Документите и резултатите бяха споделени в защитена база данни изградена от ICIJ и наречена Datashare и чрез защитена платформа наречена Global iHub.

Публикуването на разкритията от Досиетата Пандора става на фона на критичен глобален дебат за справедливостта на международната данъчна система, ролята на западните професионалисти в сивата икономика и неуспеха на правителствата да спрат потока от мръсни пари в укрити компании и тръстове .

Очаква се, че Досиетата Пандора ще поднесат нови и нови разкрития за години напред.

Медийни партньори на ICIJ за Досиетата Пандора:

  • BIRN (Albania)
  • Twala (Algeria)
  • Diario La Naciуn (Argentina)
  • elDiarioAR (Argentina)
  • Infobae (Argentina)
  • Hetq (Armenia)
  • ABC (Australia)
  • Australian Financial Review (Australia)
  • ORF (Austria)
  • PROFIL (Austria)
  • Belsat (Belarus)
  • De Tijd (Belgium)
  • KNACK (Belgium)
  • Le Soir (Belgium)
  • OCCRP (Bosnia, Cyprus, Hong Kong, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Ukraine, United Kingdom, United States)
  • Ink Center for Investigative Journalism (Botswana)
  • Agкncia Pъblica (Brazil)
  • Metrуpoles (Brazil)
  • Poder 360 (Brazil)
  • Revista Piauн (Brazil)
  • BIRD (Bulgaria)
  • L’Economiste Du Faso (Burkina Faso)
  • VOD (Cambodia)
  • The Museba Project (Cameroon)
  • CBC/RADIO CANADA (Canada)
  • Toronto Star (Canada)
  • Ciper Chile (Chile)
  • Fundaciуn Periodнstica LaBot (Chile)
  • CONNECTAS (Colombia)
  • El Espectador (Colombia)
  • National Magazine Comores (Comoros)
  • Centro Latinoamericano de Investigaciуn Periodнstica (CLIP) (Costa Rica, Colombia)
  • Costa Rica Noticias, Canal 13 (Costa Rica)
  • Eburnie Today (Cote d’Ivoire)
  • L’Elephant Dechaine (Cote d’Ivoire)
  • Proyecto Inventario (Cuba)
  • Czech Center for Investigative Jounralism (Czech Republic)
  • Berlingske (Denmark)
  • Danish Broadcasting Corporation (Denmark)
  • Politiken (Denmark)
  • Noticias SIN (Dominican Republic)
  • Diario El Universo (Ecuador)
  • Mada Madmasr (Egypt)
  • El Faro (El Salvador)
  • Diario Rombe (Equatorial Guinea)
  • EESTI PДEVALEHT (Estonia)
  • Yle – Finnish Broadcasting Company (Finland)
  • Le Monde (France, Cameroon)
  • Premiиres Lignes (France)
  • Radio France (France)
  • iFact (Georgia)
  • NDR (Germany)
  • Sьddeutsche Zeitung (Germany)
  • WDR (Germany)
  • Ghana Business News (Ghana)
  • ZAMIREPORTS (Ghana)
  • Plaza Pъblica (Guatemala)
  • Contracorriente (Honduras)
  • Stand News (Hong Kong)
  • Direkt36 (Hungary)
  • Reykjavik Media (Iceland)
  • Stundin (Iceland)
  • Indian Express (India)
  • Tempo (Indonesia)
  • The Irish Times (Ireland)
  • Shomrim (Israel)
  • L’ESPRESSO (Italy)
  • Asahi Shimbun (Japan)
  • Kyodo News (Japan)
  • ARIJ (Jordan, Egypt, Lebanon, Palestine, Syria, Yemen)
  • Africa Uncensored (Kenya)
  • The Elephant (Kenya)
  • Re: Baltica (Latvia)
  • Daraj Media (Lebanon)
  • Daily Observer Newspaper (Liberia)
  • Front Page Africa (Liberia)
  • Africa Report (Libya)
  • Siena.lt (Lithuania)
  • Reporter.lu (Luxembourg)
  • Nation Publications LTD (Malawi)
  • Platform for Investigative Journalism (PIJ-Malawi) (Malawi)
  • Malaysiakini (Malaysia)
  • Malian Network of Investigative Journalists (Mali)
  • Times of Malta (Malta)
  • L’Express (Mauritius)
  • Proceso (Mexico)
  • Quinto Elemento Lab (Mexico)
  • MANS (Montenegro)
  • Le Desk (Morocco)
  • The Namibian (Namibia)
  • CIJ Nepal (Nepal)
  • Kantipur Daily (Nepal)
  • Het Financieele Dagblad (Netherlands)
  • Platform Investico (Netherlands)
  • Trouw (Netherlands)
  • NZME (New Zealand)
  • TVNZ (New Zealand)
  • Confidencial (Nicaragua)
  • L’Evenement (Niger)
  • Premium Times (Nigeria)
  • Aftenposten (Norway)
  • E24 (Norway)
  • The News (Pakistan)
  • Grupo ABC Color (Paraguay)
  • Convoca (Peru)
  • IDL-Reporteros (Peru)
  • Philippine Center of Investigative Journalism (Philippines)
  • Rappler (Philippines)
  • Gazeta Wyborcza (Poland)
  • EXPRESSO (Portugal)
  • Centro De Periodismo Investigativo (Puerto Rico)
  • Rise (Romania, Moldova)
  • istories (Russia)
  • Impact.sn (Senegal)
  • KRIK (Serbia)
  • OŠTRO (Slovenia, Croatia)
  • amaBhungane Centre for Investigative Journalism (South Africa)
  • Carte Blanche (South Africa)
  • Newstapa (South Korea)
  • El Paнs (Spain, Mexico)
  • La Sexta (Spain)
  • SVT (Sweden)
  • TAMEDIA (Switzerland)
  • Jamii Media (Tanzania)
  • Isra News Agency (Thailand)
  • De Cive (Le Citoyen) et La Lettre Agricole (Togo)
  • Flambeau des Democrates (Togo)
  • L’Union pour la Patrie (Togo)
  • Quoditien Liberte (Togo)
  • Inkyfada (Tunisia)
  • Deutsche Welle (Turkey)
  • NMG Uganda (Uganda)
  • Slidstvo (Ukraine)
  • BBC (United Kingdom)
  • Finance Uncovered (United Kingdom, Kenya)
  • PBS FrontLine (United Kingdom)
  • Private Eye (United Kingdom)
  • The Guardian (United Kingdom, Australia, United States)
  • El Nuevo Herald (United States)
  • McClatchy (United States)
  • Miami Herald (United States)
  • Spotify (United States)
  • The Washington Post (United States)
  • The Wire China (United States)
  • Univision (United States, Mexico)
  • Semanario Bъsqueda (Uruguay)
  • Armando.info (Venezuela)
  • Makanday Media (Zambia)
  •  


Тагове:   свиня,   пеевски,   офщорки,


Гласувай:
3



1. westy - Браво
04.10.2021 22:01
Страхотен пост. Поздравления.
<a href="https://pochehli/za-kuhnyata/na-masata/servizi-za-hranene">Виж</a>
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: radostinalassa
Категория: Технологии
Прочетен: 13250649
Постинги: 11643
Коментари: 18451
Гласове: 6687
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Блогрол
1. Децата на дявола - нехора, сатанисти, педофили
2. Страшните истини - духовни, ДНК, синя кръв - евреи, араби, индуси, китайци.
3. Основното генетично различие между трите раси са пръстовите отпечатъци
4. Заземяването лекува възпалителните процеси
5. Мусорна ДНК. Холограма на плода. Педента на ДНК.УЗИ.
6. Душата, нейната генетика, потомците ни.
7. Връзката между българи и шумери
8. Реинкарнацията и генетиката
9. Раждането на тракийската азбука
10. На земята живеят четири вида човек
11. ГЕНЕТИЧНИЯТ АНАЛИЗ В ТЪРСЕНЕ НА ИСТИНАТА ЗА ЕТНИЧЕСКИЯ ПРОИЗХОД НА ДРЕВНИТЕ И НАСТОЯЩИ БЪЛГАРИ
12. Американските бомби с обеднен уран
13. Лицензиран расолог - Вл. Авдеев
14. Енергоновата система на кръвта
15. Руският език не е руски, а български
16. Подслушват ли телефона ви?
17. Българският език - езикът на първите хора!
18. КОВИД - 19 и старите лекари
19. Хидра 1 и Хидра 2 - рак
20. Ябълков оцет - мастер клас
21. Истината за атеросклеротичните плаки и гъбичките
22. Уникален артефакт от Сибир, който принуди учените да преразгледат историята на древния свят
23. Мусорната ДНК се оказва критична за видообразуването
24. Д - р Райън Коул , патоанатом - ваксините са токсини
25. Русия дълго време толерираше лудориите на западните си партньори и беше твърде толерантна към тях -лазерният"Метадрон Орхидея"
26. В България е създадена най - ранната писменост в света https://www.youtube.com/watch?v=q2TRX1vkCFg
27. Без САЩ комунизма нямаше да се роди
28. Болкотерапия чрез молитвена поза
29. Акад. Васил Николов: Носим гени на 8 000 години
30. Целта на Ковид - тестовете е да се краде ДНК