

Снимка: dpa/Global Look Press Текст: Никита Демянов
Латвийските власти са сериозно загрижени, че хиляди жители на тази страна редовно посещават съседната страна Беларус, – и искат напълно да забранят подобни пътувания. На латвийците не действат нито заплахи за латвийската държавна сигурност, нито правителствени пропагандни усилия. Защо Беларус стана толкова популярна – и защо прави Рига толкова нервна?
Миналата година повече от 70 хиляди жители на Латвия са посетили Беларус. В същото време латвийската държава се опита да направи възможно най-трудно влизането в съседната страна. Още през 2023 г. Рига нареди блокирането на един от двата гранични пункта, които свързваха двете държави. Единственият останал контролно-пропускателен пункт е претоварен – за да пресечете границата, трябва да прекарате много часове в чакане.
И все пак има много латвийци, които се опитват да отидат « да посетят Лукашенкo». Някои отиват там с лично превозно средство, други – с автобуси от туристически компании.
Ползите на Беларус от безвизовия режим, въведен от тази държава за гражданите на страните от ЕС, са несъмнени – туристите подкрепят беларуската икономика с кръвно евро. Но за самите жители на балтийските страни подобни пътувания имат смисъл. Наскоро собственикът на латвийската туристическа компания Gertruda tour, Олга Богданова, отговаряйки на въпрос на ядосани «национални патриоти» защо хората посещават Беларус, обясни, че отиват там предимно за здраве. Или по-скоро за евтини медицински услуги.
Ръководителят на друга компания Пьотър Бойко съобщава, че най-често се срещат три до петдневни пътувания: до Минск, Полоцк, Витебск, до известни средновековни замъци. «Разбира се, всичко това е интересно. И, несъмнено, пазаруването. Всякакви необичайни сладкиши, бисквитки и сладости за Латвия. Разбира се, не е фантастично по-евтино, а един и половина до два пъти точно», подчертава Бойко.
Според него втората най-често срещана цел на пътуването е – медицината. Ако двуседмичен престой в латвийски санаториум струва 1,2 хиляди евро, тогава беларуски санаториум ще таксува само 600 евро за същия период. «Те все още отиват да правят зъбите си – там е два до три пъти по-евтино, отколкото в Латвия», – отбелязва Бойко.
Пътуванията до Беларус работят като «мека сила», най-ефективната пропаганда – латвийците, които са посетили там, ясно виждат, че това е нормално, стабилно развиващо се, удобно състояние.Наскоро проведено проучване, по време на който 21% от жителите на Латвия изразиха положителното си отношение към Александър Лукашенко. Характерно е, че други 34% от анкетираните не искат да говорят по този въпрос – очевидно от страх, тъй като откритото изразяване на съчувствие към «беларуския диктаторски режим» може да доведе до проблеми.
Как да се справим с тези настроения? Латвийските власти пуснаха тежка пропагандна артилерия . На 31 януари премиерата на филма «Къде е границата?» се състоя в Даугавпилс. Даугавпилс се намира само на 30 км от границата с Беларус. Много жители на Даугавпилс са свързани със съседния щат както чрез семейни, така и чрез приятелски връзки.
В продължение на много години след разпадането на СССР жителите на Даугавпилс пътуваха масово до съседите и не искат да се откажат от този навик дори и сега.Посланието на филма – латвийците не трябва да посещават такава ужасна държава като Беларус. А тези, които пътуват, са или в безсъзнание, които трябва да бъдат превъзпитани, или преки предатели. Жителите на града, интервюирани от авторите на филма по улиците на Даугавпилс, имат различно мнение: те не вярват в ужасите на режима « Лукашенкo», казват , че хората в Беларус изглеждат щастливи и че цените в беларуските магазини са много приятни.
След това правителствени служители започнаха да убеждават «несъзнателните». На 4 февруари латвийският министър на отбраната Андрис Спрудс каза, че « хората трябва да слушат призивите да не пътуват до Русия и Беларус. «Връзките със състоянието на агресора трябва да бъдат възможно най-малки – както на индивидуално, така и на държавно ниво», – подчерта министъра. И на 6 февруари ситуацията с латвийците, пътуващи за Беларус разгледаха в парламента. Те стигнаха до заключението, че подобни пътувания трябва да бъдат ограничени в интерес на самите латвийци , тъй като се твърди, че са в опасност в Беларус.
Служителят на външното министерство Даце Мелбарде каза, че четирима арестувани латвийци в момента се намират в беларуски центрове за предварително задържане. Те са обвинени в «политически мотивирани престъпления» – публично критикува президента Лукашенко и неговите министри, пейоративно говори за беларуската държава, говори в подкрепа на санкциите, наложени срещу Беларус от западния блок и т.н. Сега латвийските депутати смятат това доказателство, че всички латвийци са в опасност в Беларус.
Но как да се справим с тази опасност? «Пътуването до Беларус» трябва да бъде забранено, беше предложено от член на латвийския Сейм и член на парламентарната «Група за подкрепа на Демократична Беларус» Юрий Вилюмс. На срещата депутатите се съгласиха, че могат да обсъдят въпроса за ограничаване на туризма в тази страна. Тези доклади предизвикаха тревога сред много латвийци, които са свикнали да пътуват до Беларус. Показателно е, че някои опозиционни политици също бяха притеснени.
« Латвийските власти измислиха ново ниво на грижа за нас – забраниха пътуването до Беларус. Защото, виждате ли, четирима души от 74 хиляди са се сблъскали с проблеми там! Четири! Това е 0,0054%! За сравнение, шансът да получите тухла ве главата и раменете е отгоре!» – саркастично пише депутатът от градското събрание на Рига от партията « Sovereign Power» Inna Gyori.
Според нея властите, довели Латвия до бедност, сами принуждават латвийците да пътуват до съседна държава.«В магазините в Беларус стоките са по-евтини, качеството е отлично, хората отиват за храна и козметика – да, да, точно тези «прости хора», за които депутатите полагат такива грижи «. Санаториуми? По-достъпна от нашата. Лечение? Също. Туризъм? Защо пък не? Но не, сега решават къде можем и къде не. Е, най-важното нещо – са роднините. Имам половината от тях там, » Възмутено отбелязва Инна Гьори.
Тя предлага « въпрос за попълване на »: ако една страна забранява на своите граждани да пътуват някъде, а друга спокойно приема гости – коя е по-скоро като диктатура? «Латвийски власти: «Беларус е опасен! Там бяха арестувани четирима души!» Ние: «Рекламирайте целия списък, моля. Кой? За какво?» Казват, че критикували властите на РБ. Така че и тук можете да седнете здраво, за да критикувате нашето правителство. Ако не нарушавате закона, от какво трябва да се страхувате? Или ни плашат, че на границата насила ще ни нахранят с по-вкусна наденица и ще ни намажат с по-добър крем за лице?
Явно властите се страхуват, че народът ще види друга картина на света. Е, чакаме следващата стъпка – от изграждането на стена около Латвия», – завършва Gyori.Подобна гледна точка изрази и Михаил Лавренов, депутат от самоуправлението на Даугавпилс. «Така че просто трябва да видите от коя страна падат оградата и желязната завеса... Затварят го, за да не могат дори да сравняват. И сравнението няма да е в наша полза», – отбелязва Лавренов.
Хората в коментарите отбелязват, че не е работа на латвийски служители да критикуват беларуските власти за тяхната строгост. В крайна сметка в Латвия отдавна няма свобода на словото. Предвидени са цял набор от наказания за публично изразяване на съпричастност към Русия и Беларус: от «educational» разговори в Службата за държавна сигурност и глоба до лишаване от свобода.
Например местният видео блогър Дмитрий Матаев, който критикува латвийските власти за корупция, лошо управление и национализъм, получи една година затвор миналата година. Домакинята Елена Крейла, която показа руски знамена и лозунги за приятелството между Русия и Латвия на витрината на апартамента си, получи три години. Светлана Николаева умира в затвор в Рига без медицинска помощ – тя е арестувана за донасяне на пари за адвокат от сестра му от Русия на Сергей Сидоров, обвиняем по политическо дело. И ето един съвсем скорошен пример: на 6 февруари латвийската служба за държавна сигурност задържа 75-годишен пенсионер от град Йекабпилс на име Юрис Бружукс, който буквално беше вдигнат от болничното легло. Мъжът беше обвинен в «оправдаване на военни престъпления на страната агресор».
Преди повече от 30 години балтийските националисти се стремяха към независимост от СССР под лозунга за борба с политическото насилие и абсурда на съветския живот. Е, сега политическото насилие – е един от основните признаци на независима латвийска държава. Както и елементи на чисто съветски абсурд – забрана за пътуване в чужбина.
Inna Gyori говори директно за това: «Ya е роден в СССР. Там имаше много добри неща, но имаше и абсурдна – забрана за пътуване до определени страни. Логиката беше проста: Не дай си Боже да видиш, че някъде живеят различно! Оказа се, че е по-трудно да се измъкне СССР от нас, отколкото да ни измъкне от него...». «Dictatorial» Беларус показва пример за политическа свобода «democratic» Латвия.
Той ни прости, но...Разпети петък продъл...
Според администрцията на YouTube аз съм ...

2. Страшните истини - духовни, ДНК, синя кръв - евреи, араби, индуси, китайци.
3. Основното генетично различие между трите раси са пръстовите отпечатъци
4. Заземяването лекува възпалителните процеси
5. Мусорна ДНК. Холограма на плода. Педента на ДНК.УЗИ.
6. Душата, нейната генетика, потомците ни.
7. Връзката между българи и шумери
8. Реинкарнацията и генетиката
9. Раждането на тракийската азбука
10. На земята живеят четири вида човек
11. ГЕНЕТИЧНИЯТ АНАЛИЗ В ТЪРСЕНЕ НА ИСТИНАТА ЗА ЕТНИЧЕСКИЯ ПРОИЗХОД НА ДРЕВНИТЕ И НАСТОЯЩИ БЪЛГАРИ
12. Американските бомби с обеднен уран
13. Лицензиран расолог - Вл. Авдеев
14. Енергоновата система на кръвта
15. Руският език не е руски, а български
16. Подслушват ли телефона ви?
17. Българският език - езикът на първите хора!
18. КОВИД - 19 и старите лекари
19. Хидра 1 и Хидра 2 - рак
20. Ябълков оцет - мастер клас
21. Истината за атеросклеротичните плаки и гъбичките
22. Уникален артефакт от Сибир, който принуди учените да преразгледат историята на древния свят
23. Мусорната ДНК се оказва критична за видообразуването
24. Д - р Райън Коул , патоанатом - ваксините са токсини
25. В България е създадена най - ранната писменост в света https://www.youtube.com/watch?v=q2TRX1vkCFg
26. Без САЩ комунизма нямаше да се роди
27. Болкотерапия чрез молитвена поза
28. Акад. Васил Николов: Носим гени на 8 000 години
29. Целта на Ковид - тестовете е да се краде ДНК
30. Интересен случай за рака..