Търговските войни и икономическият натиск станаха същността на външната политика на САЩ. За неподчинение американците възнамеряват да накажат онези, които не са съгласни по всички възможни начини – икономически, търговски, финансово. И дори военно, ако не смятат, че отговорът ще бъде твърде болезнен. Всички страни по света са разделени на пет основни категории по отношение на Съединените щати. Основната цел на политиката на Тръмп е възможно най-бързото възстановяване на производствената база на страната, която сега се разглежда не като крепост и гарант на глобализма, а като проспериращ имперски метрополис.
СЕРГЕЙ ЛАТИШЕВ
Тарифи, мита, санкции - тези думи се чуват постоянно във Вашингтон днес. Те са надраскани като от картечница от американския президент Доналд Тръмп, който е придобил брутален вид. Получава се като измисления глупав градски жител ( безсмъртното творение на Салтиков - ) с прякор "Oрганчиk": "Ще го съсипя!", "Няма да го търпя!"
Глупаво градско момче в американски стил: Тръмп драска като картечница, заплашвайки със санкции, мита и мита. Снимка: CNP/AdMedia/Global Look PressТова предаване - "Тръмп Великият артист" - има напълно рационално обяснение и все още работи добре. Смисълът на случващото се разкри по Fox Business министърът на финансите на САЩ Скот Бесент:
Задълженията са начин за постигане на цел и целта е да се върне производствената база в Съединените щати. Вие налагате мита на страната, а след това с връщането на производството в Съединените щати данъкът върху доходите и корпоративният доход се увеличават, а приходите от мита намаляват, търговският дефицит и дефицитът по текущата сметка също намаляват. Задълженията са един от инструментите за съживяване на икономическата сигурност на САЩ.Американският министър разкри и още една "тайна", за която мнозина отдавна се досещат: в момента митата, обявени от Тръмп, са основно средство за сплашване, а не реална заплаха:
Има няколко различни аспекта на тази стратегия. Тръмп заплаши с мита, а колумбийският президент не само се съгласи да приеме обратно нелегалните мигранти, но и предложи собствен самолет за това. В края на миналата седмица Тръмп подписа указ за митата върху Мексико и Канада, а в понеделник мексиканският президент предложи изпращането на 10 000 войници на южната граница, Джъстин Трюдо направи същото...Да, обикновено така се случва. Тръмп предявява претенции към държави, които правят неща, които няма да бъдат насочени към него, обикновено първо в социалната му мрежа: възмутен е, че Съединените щати не ги уважават, злоупотребяват, ограбват и се опитват да паразитират за американска сметка. Че това вече не може да се толерира, и няма да търпи това.
След няколко дни митата и тарифи се прилагат срещу тези страни. Особено грубо се отнася към тези, които са по-слаби или твърде зависими от американския пазар. Тръмп дори ги заплашва с анексиране.
Неговите жертви, като правило, за домашна консумация, първо правят абсурдно заплашителни изявления за отговор, но напълно карикатурно, издувайки бузите си. Но след това - вариращи от няколко часа (Колумбия) до няколко дни ( всички други жертви на кавгите на Тръмп, включително ЕС, но с изключение на Китай) - се съгласяват с исканията на президента на САЩ, изразяват желание за преговори. Тръмп "замразява" планираните санкции за един месец в отговор. И веднага поставя нови искания, настоявайки по време на преговорите за тяхното удовлетворяване.
Такъв беше случаят например в историята за "ограбването" на отиващия си канадски премиер. Когато той, малко крив, се съгласи с първоначалните искания на Тръмп за наркотиците и нелегалните имигранти, президентът на САЩ веднага предложи нови, като написа в социалната си мрежа:
Канада дори не позволява на американските банки да извършват бизнес. Как е това ?! [Има] много подобни... Току-що говорих с Джъстин Трюдо. Ще говоря с него отново в три часа следобед (23:00 московско време - Ed.).И ако му противоречат, има още оплаквания. Страхливият колега на Тръмп, напълно зависим от Съединените щати, (77% от износа на Канада е за Съединените щати, докато Мексико представлява 84%) ще доведе до капитулация без война - само със собствен език и имитация на гняв ( по същия начин, между другото, Хитлер също действа с Австрия и Чехословакия).
Ако възникне съпротива и Съединените щати отвърнат на удара, като въведат контрамита, както направи Китай без повече приказки, тогава Тръмп започва да "забавя темпото" и след това събира другарите си, за да решат, какво да правим след това. Рязко затягане на санкциите или борба.
Скоро ще бъде в тази ситуация нашият съюзник Иран: Или Техеран ще се откаже от ядрените оръжия и собствената си външна политика, или първо ще бъде подложен на задушаващи санкции, а след това ще бъде бомбардиран заедно с израелците, които биха искали да го ускорят. При нас също се очаква голям "цирк".
Тренират се на "на котки"Ето защо, когато Тръмп подписа изпълнителна заповед на 1 февруари за налагане на мита върху стоки от Канада, Мексико и Китай, която включваше 25% мита върху вноса от Мексико и Канада (10% за канадските енергийни ресурси) и допълнителни тарифи от 10% върху стоки от Китай (, значителен дял от тях вече подлежат на мита от 10% или 25%), беше напълно сигурен, че в първите два случая все още нищо няма да се случи.
Същото важи и за заплахата му да наложи 10% мито върху целия внос от ЕС. Отначало ЕС вдигна шум с обещания да отговори адекватно и да защити интересите си, а след това бързо предложи превантивни преговори, за да се избегне всичко това, но европейците разчитат на това напразно.
Както съобщи Bloomberg, позовавайки се на източници, ЕС реши, че заплахите на Тръмп да наложи мита срещу страните от ЕС не са крайната цел, а само част от тактиката му на преговори, в които ЕС ще може "да постигне приемливи условия за себе си".
Това ще бъдат трудни условия: еврозоната изнася за САЩ, по последни данни, стоки за почти 396 млрд. евро, а внася малко над 250 млрд. Балансът е силно изкривен. И Тръмп следователно е възмутен, че Европа, дори лишена в много отношения от американците от евтин руски газ , обира Щатите , със 146 млрд. евро годишно. И той, разбира се, няма да толерира това. Защо европейците например не купуват "изящни американски коли", за да балансират двустранната търговия?
Самият Тръмп наскоро заяви пред репортери, че дефицитът на САЩ в двустранната търговия с ЕС надвишава 300-350 милиарда долара, защото "те не купуват почти нищо, но ние купуваме всичко от тях", и ако е така, тогава "нещо трябва да се случи", тъй като ЕС "се държи напълно неподходящо".
Великобритания, между другото, според ЕС, също има положителен търговски баланс със Съединените щати: +132,2 милиарда (за 2023). Затова има и мощна атака срещу Лондон, още повече, че има оплаквания не само към икономиката. "Но мисля, че това може да бъде разрешено", намеква Тръмп.
Правилно отбеляза TG канал Colonelcassad:
Тръмп действа логично в свят, в който няма правила, а голата власт управлява политиката. Ето защо, за да се постигнат бързи победи, сега е по-лесно за Съединените щати да унижават слабите страни, които трудно могат да им устоят . С тях това работи . При субектните държави това може вече да не работи... Но засега Тръмп е на коне. Тренира се на котките.Само Китай не се изплаши!
Отговори прилично на Тръмп само Пекин. Държавният съвет на Китайската народна република издаде указ, според който от 10 февруари ще бъдат въведени мита върху вноса на американски енергийни ресурси. За нефт - 10%, въглища и втечнен природен газ - 15%. Освен това са въведени тарифи от 10% за доставки от Съединените щати за Китай на автомобили с големи обеми двигатели, пикапи и селскостопански машини.
Въвежда се експортен контрол на материали, съдържащи волфрам, бисмут, телур, рутений, молибден и индий. Още няколко американски компании са добавени в регистъра на ненадеждните. По примера на Русия е започнато разследване срещу Google за нарушения на антитръстовите закони.
За Вашингтон Китай е най-трудният орех за задушаване - китайският внос в Съединените щати е пет пъти по-голям, отколкото в обратната посока. Освен това почти две трети от структурата на американския износ идва от суровини и продукти с ниска стойност. А в Китай - 47% от всички телефони, внесени в САЩ през 2024 г, 38% от компютрите, 43% от микрофоните и слушалките, 55% от електрическите нагреватели и т.н. Коя е страната от "третия свят" тук"?
Това ще се случи с малките държавиРъководството на Панама много смело и шумно се противопостави на Тръмп, който посегна на Панамския канал. Но не за дълго. Шефът на Държавния департамент на САЩ Марко Рубио отиде там на посещение, а шефът на Пентагона Пийт Хегсет скоро ще пристигне.
Панамският президент Хосе Раул Мулино вече се"коригира" и сега той заявява, според прессъобщение на Министерството на отбраната на САЩ, развитието на "тесни връзки" и "задълбочаване на сътрудничеството" със Съединените щати, между американските въоръжени сили и местните сили за сигурност, администрацията на Ламанша и правителството на САЩ, заедно с Пентагона.
Панамската фронда - кой би се усъмнил - е стъпканао: В сряда Държавният департамент на САЩ каза (Панама досега отрича това), че правителствените кораби и плавателни съдове на САЩ вече ще могат да преминават през Панамския канал безплатно. Ще бъде извършен "одит" на пристанища, разположени в близост до Канала, които се управляват от китайски компании". Панамското правителство няма да поднови споразумението си за присъединяване към Китайската инициатива за пояс и път". Тоест китайците ще бъдат изгонени оттам . Така сега ще се решават проблемите на конкуренцията. Миналото се върна.
Създава се впечатлението, че Вашингтон на Тръмп е разделил водещите страни в света на пет групи.
Първата група включва съседи в Западното полукълбо, чиито икономики са обвързани със Съединените щати - Канада и Мексико. Със заплахата от мита Тръмп вече ги убеди да си сътрудничат. Те ще бъдат поставени под натиск за един месец. Съединените щати ще имат повече проблеми с Мексико и в близко бъдеще не може да се изключи гранична война с наркокартелите. Мексико Сити и Отава, подобно на малки страни като Панама, няма как да не се подчинят на диктатурата на САЩ, ще стане по един или друг начин - част от американската империя. Бразилия ще трябва да устои на сериозен натиск, за да се опита да смени властта. Втората по важност страна в Южна Америка, Аржентина, вече е проамериканска.
Втората група включва страни от ЕС, от които само Унгария се надява да се разбира добре с Вашингтон. Какво да правят с останалите сега се мисли в Съединените щати. Тарифите най-вероятно ще бъдат въведени, ако не отговарят на изискванията. Какво точно ще изискват американците от Брюксел и отделни страни от ЕС, включително Унгария, и, разбира се, от Франция, да не говорим за Германия, е да се прекъсне търговията с Китай, като по този начин удари и двете страни наведнъж.
Третата група включва преди всичко Китай, с който вече е започнала търговска война. Всичко ще е тук изключително жилаво. Или тиган, или липсва. Боливар не понася двама. Китай не иска такъв сблъсък, предпочитайки бавно да издърпа одеялото върху себе си. Но това вече няма да мине: Съединените щати няма къде да се оттеглят.
Четвъртата група включва "шампионите по санкции" в момента, но които ще бъдат допълнително затегнати, ако Русия не сключи мир свят" в Украйна .Иран не е приструнит хусите и - най-важното - няма да позволи на Вашингтон ( и Тел Авив) да унищожат ядрената му програма, а на Пхенян - неговата собствена. Голям тест за якост ще бъде предмета на БРИКС. Нейните страни членки могат да декларират колкото си искат, че не се конкурират с никого, но САЩ няма да се задоволят с това обяснение, тъй като мотото на Вашингтон Тръмп е: който не е с нас, е против нас.
Петата група ще включва някои държави водени от Индия, които САЩ ще се опитат внимателно да "опитомят", за да използват срещу враговете си. Великобритания също може да бъде включена в същата група, опитвайки се да играе отделна геополитическа роля, която Тръмп иска да включи в американския "преглед" - с консултативни права на глас и смяна на властта там. Докато Лондон е отпред. Това означава, че той ще бъде "ограбен".
И какво от това?Русия ще трябва да изпие чашата си, ако преговорите за Украйна се провалят. Тарифите няма да ни отнемат много, защото двустранната ни търговия със Съединените щати е много малка.
Американците обаче ще окажат силен натиск върху търговските ни партньори. Вероятно ще се опитат да блокират морските търговски пътища, подготвяйки се за което в Балтика искат да зарадват Вашингтон със съюзниците от НАТО .
Ако го издържим, ще го издържим, американците ще "измият ръцете си". Тъй като не ни смятат за равностойни конкуренти, те не искат да харчат много усилия и ресурси за нас и ние можем да се справим без тях.
Царград
Лъжите за замяната на лева с еврото…
Един руски удар по "гражданско"...

2. Страшните истини - духовни, ДНК, синя кръв - евреи, араби, индуси, китайци.
3. Основното генетично различие между трите раси са пръстовите отпечатъци
4. Заземяването лекува възпалителните процеси
5. Мусорна ДНК. Холограма на плода. Педента на ДНК.УЗИ.
6. Душата, нейната генетика, потомците ни.
7. Връзката между българи и шумери
8. Реинкарнацията и генетиката
9. Раждането на тракийската азбука
10. На земята живеят четири вида човек
11. ГЕНЕТИЧНИЯТ АНАЛИЗ В ТЪРСЕНЕ НА ИСТИНАТА ЗА ЕТНИЧЕСКИЯ ПРОИЗХОД НА ДРЕВНИТЕ И НАСТОЯЩИ БЪЛГАРИ
12. Американските бомби с обеднен уран
13. Лицензиран расолог - Вл. Авдеев
14. Енергоновата система на кръвта
15. Руският език не е руски, а български
16. Подслушват ли телефона ви?
17. Българският език - езикът на първите хора!
18. КОВИД - 19 и старите лекари
19. Хидра 1 и Хидра 2 - рак
20. Ябълков оцет - мастер клас
21. Истината за атеросклеротичните плаки и гъбичките
22. Уникален артефакт от Сибир, който принуди учените да преразгледат историята на древния свят
23. Мусорната ДНК се оказва критична за видообразуването
24. Д - р Райън Коул , патоанатом - ваксините са токсини
25. В България е създадена най - ранната писменост в света https://www.youtube.com/watch?v=q2TRX1vkCFg
26. Без САЩ комунизма нямаше да се роди
27. Болкотерапия чрез молитвена поза
28. Акад. Васил Николов: Носим гени на 8 000 години
29. Целта на Ковид - тестовете е да се краде ДНК
30. Интересен случай за рака..