Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.06.2022 18:05 - Едностраното и едноставното внасьне на Бугарите в македонскиот устав како конститутивен нарот ќе значи редефинирање на историята на македонският народ и неговат
Автор: radostinalassa Категория: Технологии   
Прочетен: 1127 Коментари: 0 Гласове:
5

Последна промяна: 15.06.2022 16:08

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Damjan Delcheski На вниманието на всички експерти по македонския въпрос, които са против вписването на българите в конституцията на РСМ, които се опитват да релативизират или отричат важността на това наше искане - ето как добре е разбрала същината му историчарката Котлар, която е едно от остриетата на сърбоманите в Скопие во однос на бранене на идентитетот. Щом тя може да го проумее, вервам и вие би требвало да можете. А ако не можете или не сакате, тихомълком заставате на нейна страна. "едностраното и едноставното внесување на Бугарите во македонскиот устав како конститутивен нарот ќе значи редефинирање на историјата на македонскиот народ и неговата држава. Тоа значи бугаризирање на се што е македонско – од Цар Самоил преку Делчев, па се до улогата на Бугарија во Втората светска војна, пишува во колумна за Скопско ехо историчарката Наташа Котлар"
Котлар: Бугарите во Уставот, а Македонците во пеколот!

Во услови кога Бугарија го проблематизира македонскиот посебен историски развој – идентитетот и не го прознава постоењето на Македонците, власта не смее ни да помисли да ги чепне уставот, па макар тој бил и северен, Едностраното и едноставното внесување на Бугарите во македонскиот уставо како конститутивен нарот ќе значи редефинирање на историјата на македонскиот народ и неговата држава. Тоа значи бугаризирање на се што е македонско – од Цар Самоил преку Делчев, па се до улогата на Бугарија во Втората светска војна, пишува во колумна за Скопско ехо историчарката Наташа Котлар.
https://republika.mk/

Саботниот ден, изобилуваше со „германски“ вести! Шулц ни вети датум за ЕУ, а ние – јадниците од Македонија, посредно, дознавме дека сме биле подготвени да го исполниме едно од клучните барања на Бугарија – да ги вклучиме Бугарите во Уставот и тоа како државотворен народ на земјата!? Последнава информацијава е од Јохана Дајмел, една од најугледните германски аналитичарки за Балканот, но одекнува во нашата јадничка свест ужасно, пеколно! Особено што доаѓа во време кога северниот премиер незрело се смее кога го претставуваат на меѓународна средба дека е од „Западна Бугарија“, а министерот за надворешни работи се потпишува како „северномакедонски“! За другите, заедно со претседателот од Водно и да не зборувам!

Котлар предупредува дека ако на „балкански начин“ или пак преку Собранието, кое е во хронична криза, се направи обид за спроведување на „оваа убиствена замисла по македонската опстојба“, ќе биде крај за нас Македонците.

Едностраното и едноставното внесувањето на Бугарите во Уставот и тоа како конститутивен народ ќе значи на голема врата да се редефинира историјата на македонскиот народ и неговата држава. Тоа е пеколен начин, ирационалниот спор – за македонската историја и идентитетот на народот – да добие рационална реализација на бугарските намери за асимилација, односно бугаризирање на си она што се е македонско – средновековие (Самоил, богомили), нов век (преродбеници, културни дејци, револуционери – Делчев) и современ период – да се промени вистинската улога на Бугарија во Втората светска војна, од фашистичка и окупаторска, во слободољубива држава со народ измачен од борби и затоа заслужен за изградба и на македонската држава!

Тоа би била целосна промена на македонската историја на штета на Македонците и нивните жртви пред и за време на балканските и светските војни. Со едностраното и едноставното внесување на Бугарите во Уставот на РС Македонија, „богатото културно наследство (…) традицијата на Крушевската Република и правните одлуки кои се наведени во Прогласот од Првото заседание на АСНОМ“ ќе се и бугарски, а ако имаме среќа и по малку македонски! Затоа, повеќе од кога и да е ни е потребна, отворена свест, мурост, сила, волја и сензитивност да се одбраниме од овие апокалиптични посегања по нашата душа – македонска. Ако ја загубиме, ништо нема да ни треба, најмалку датум, завршува Котлар.
 image


Тагове:   устав,   пекот,


Гласувай:
5Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: radostinalassa
Категория: Технологии
Прочетен: 8672168
Постинги: 9762
Коментари: 16183
Гласове: 6020
Календар
«  Февруари, 2023  
ПВСЧПСН
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728
Блогрол
1. Децата на дявола - нехора, сатанисти, педофили
2. Телегонията не съществува при бялата раса
3. Болкотерапия чрез молитвената поза. Лекува епилепсия, рак и пр. болести чрез активиране на защитните ни механизми.
4. Страшните истини - духовни, ДНК, синя кръв - евреи, араби, индуси, китайци.
5. Основното генетично различие между трите раси са пръстовите отпечатъци
6. Заземяването лекува възпалителните процеси
7. Мусорна ДНК. Холограма на плода. Педента на ДНК.УЗИ.
8. Душата, нейната генетика, потомците ни.
9. Връзката между българи и шумери
10. Реинкарнацията и генетиката
11. Раждането на тракийската азбука
12. На земята живеят четири вида човек
13. ГЕНЕТИЧНИЯТ АНАЛИЗ В ТЪРСЕНЕ НА ИСТИНАТА ЗА ЕТНИЧЕСКИЯ ПРОИЗХОД НА ДРЕВНИТЕ И НАСТОЯЩИ БЪЛГАРИ
14. Американските бомби с обеднен уран
15. Лицензиран расолог - Вл. Авдеев
16. Енергоновата система на кръвта
17. Руският език не е руски, а български
18. Подслушват ли телефона ви?
19. Българският език - езикът на първите хора!
20. КОВИД - 19 и старите лекари
21. Хидра 1 и Хидра 2 - рак
22. Ябълков оцет - мастер клас
23. Истината за атеросклеротичните плаки и гъбичките
24. Уникален артефакт от Сибир, който принуди учените да преразгледат историята на древния свят
25. Мусорната ДНК се оказва критична за видообразуването
26. Д - р Райън Коул , патоанатом - ваксините са токсини
27. Ето я истината защо Русия нападна Украйна
28. Русия дълго време толерираше лудориите на западните си партньори и беше твърде толерантна към тях -лазерният"Метадрон Орхидея"
29. В България е създадена най - ранната писменост в света https://www.youtube.com/watch?v=q2TRX1vkCFg
30. Без САЩ комунизма нямаше да се роди