Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
09.03 14:22 - Кухи статуи от мрамор . Как е възможно това?!
Автор: radostinalassa Категория: История   
Прочетен: 435 Коментари: 1 Гласове:
5


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
   

В Археологическия музей на Анталия, сред стотици мраморни антични статуи, видях една, която привлече вниманието ми с един много необичаен и загадъчен детайл. Тази статуя е направена около II в. Сл. Хр. ( преди почти две хиляди години ) и изобразява римския император Траян.

Ето я:

    image   Мраморна статуя на римския император Траян в Археологическия музей на Анталия. Снимка на автора.

Виждали ли сте тази необичайна подробност? Ще се върнем при нея малко по-късно. В крайна сметка има и друга мистерия!

Мраморът е недълговечен материал. Експертите казват, че след 150 години той започва да остарява, а след 400 - той се срива. Факт е, че серният диоксид, съдържащ се във въздуха в малко количество, причинява сулфатна корозия на мрамора, който "яде" камък със скорост около 10 микрометра годишно.

Малко е? Да, разбира се, малко! Но нека да броим: за сто години - милиметър, за хиляда години - сантиметър, за две хиляди години - два сантиметра. Оказва се, че дори ако статуята не се е разпаднала на прах за две хиляди години, то поне от малки детайли с размер до два сантиметра, нищо не би трябвало да остане. Независимо от това, ние отлично виждаме всички тези „малки детайли“":

    image   Разширена снимка на статуята на император Траян. Снимка на автора.

И това се отнася, разбира се, не само за статуите на император Траян в Археологическия музей в Анталия, но и за повечето други древни скулптури във всички музеи по света.

Вижте например колко добре са запазени къдриците на главата на Хермес, както и гънките на наметалото, хвърлено на рамото му. Носът на Хермес страдаше, разбира се, не от корозия:

    image   Фрагмент от статуята на Хермес в Археологическия музей на Анталия. Снимка на автора.

Същите експерти казват, че в древни времена, за да се запази мраморът, статуята е била натрита с восък. Много добре може да бъде!

Възможно е също така ( и последните проучвания  показват, че древните художници са рисували белите мраморни статуи с ярки цветове, направени на базата на органични пигменти. Тук в тази статия написах за това:

    image   Пъзелите на древните статуи. Древните изобщо не ги виждаха, както ги виждаме! Истинско пътуване20 октомври 2022 г.

И най-вероятно боята също защитава мраморни скулптури и предотвратява тяхното унищожаване.

Но във всеки случай отдавна нямаше да остане нищо от восъка и боите, а мраморни статуи на две или повече хиляди години стоят почти цели, освен механични повреди, счупени ръце, крака и глави.

    image   Мраморна статуя на танцуваща жена в Археологическия музей в Анталия. Статуята е сглобена от парчета, липсват много фрагменти. Но малките детайли са в голяма безопасност. Снимка на автора.

И така, какво имаме? Първо, по чудо запазени малки детайли върху мраморни статуи. Запазено в продължение на две хиляди години, противно на химическите закони.

Второ, кухата ръка на скулптурата, изобразяваща римския император Траян. По-точно отсъствието на ръка, която да ни позволи да видим нейната празнота. Ставаше дума за тази невероятна и загадъчна подробност, която написах в самото начало:

    image   Куха ръка към статуята на император Траян. Снимка на автора.

Ако се задълбочите в Интернет, което направих аз, можете да намерите други снимки на мраморни антични статуи, които имат поне кухи крайници. Ето няколко примера:

    image   Младо момиче в традиционните гръцки дрехи. Около 530 г. пр.н.е. Снимка от http://yuliyakelidi.com/     image   Мраморен торс. Изглежда, че всички са празни. Вдясно е рисувано с боя копие, показващо как може да изглежда тази статуя в древни времена. Снимка от https://impressio.dir.bg/

Лично аз имах логичен въпрос: как статуя, издълбана от едно монолитно парче мрамор, има кухи крайници? Не мислите ли, че това е странно?☺

И тук стигнахме дотам, че учените мъже спорят отдавна. Но какво ще стане, ако мраморните скулптури в древни времена ( и много по-късно - до 18-ти век ) не са изрязани от мрамор, а отливани от материал като модерен изкуствен камък за леене?

    image   Работата на Джулиано Финели. Портрет на Мария Дулоли Барберини. 1626. Мрамор. Лувър, Париж. Страхотно фина работа - най-малкото грешно движение и цялата работа напразно. Може би това е актьорски състав?

В крайна сметка всичко става на мястото си! И празнини вътре в мраморните статуи, които биха могли да се образуват по време на запълването. И тяхното дълголетие - може ли древните майстори да добавят някаква тайна съставка към материала, което понякога повишава безопасността на този изкуствен мрамор.

И невъобразимо малки и сложни детайли на мраморни скулптури! Най-малкото грешно движение на резците и цялата работа е  напразно. В крайна сметка това не е картина - не можете да рисувате с боя. Но по някаква причина археолозите не намират развалени незавършени статуи, по които например са обучени студенти на скулптори. Само шедьоври копаят!

    image   Най-известното произведение на Франческо Кироло „Да се отървем от заклинанието“ ( след 1757 г. ). Мрежата не е направена от мрамор. Тя е от пемза - пенено вулканично стъкло. Но това не означава, че мрежата не може да бъде отлята.

Всички тези предположения, разбира се, не отменят огромния талант и работливост, които притежаваха древните майстори. Всъщност, за да се отлее такава статуя, в началото все още беше необходимо да се направи модел, например, от восък. И след това на базата на модела - форма за отливане.

Но във всеки случай при производството на восъчния модел майсторът може да сбърка поне хиляда пъти и да поправи грешките си, за да създаде в крайна сметка истински шедьовър!
Реалъные путешествия



Тагове:   Анталия,   статуи,   Кухи,


Гласувай:
5



1. dobrodan - Правилно, Раче, отливани са статуите.
09.03 19:03
Един път и ти да пуснеш нещо вярно :)!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: radostinalassa
Категория: Технологии
Прочетен: 13395218
Постинги: 11685
Коментари: 18503
Гласове: 6699
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Блогрол
1. Децата на дявола - нехора, сатанисти, педофили
2. Страшните истини - духовни, ДНК, синя кръв - евреи, араби, индуси, китайци.
3. Основното генетично различие между трите раси са пръстовите отпечатъци
4. Заземяването лекува възпалителните процеси
5. Мусорна ДНК. Холограма на плода. Педента на ДНК.УЗИ.
6. Душата, нейната генетика, потомците ни.
7. Връзката между българи и шумери
8. Реинкарнацията и генетиката
9. Раждането на тракийската азбука
10. На земята живеят четири вида човек
11. ГЕНЕТИЧНИЯТ АНАЛИЗ В ТЪРСЕНЕ НА ИСТИНАТА ЗА ЕТНИЧЕСКИЯ ПРОИЗХОД НА ДРЕВНИТЕ И НАСТОЯЩИ БЪЛГАРИ
12. Американските бомби с обеднен уран
13. Лицензиран расолог - Вл. Авдеев
14. Енергоновата система на кръвта
15. Руският език не е руски, а български
16. Подслушват ли телефона ви?
17. Българският език - езикът на първите хора!
18. КОВИД - 19 и старите лекари
19. Хидра 1 и Хидра 2 - рак
20. Ябълков оцет - мастер клас
21. Истината за атеросклеротичните плаки и гъбичките
22. Уникален артефакт от Сибир, който принуди учените да преразгледат историята на древния свят
23. Мусорната ДНК се оказва критична за видообразуването
24. Д - р Райън Коул , патоанатом - ваксините са токсини
25. Русия дълго време толерираше лудориите на западните си партньори и беше твърде толерантна към тях -лазерният"Метадрон Орхидея"
26. В България е създадена най - ранната писменост в света https://www.youtube.com/watch?v=q2TRX1vkCFg
27. Без САЩ комунизма нямаше да се роди
28. Болкотерапия чрез молитвена поза
29. Акад. Васил Николов: Носим гени на 8 000 години
30. Целта на Ковид - тестовете е да се краде ДНК